Logo

Fot. unsplash.com/@mascapone31

Powitanie dziecka

Pojawienie się dziecka to ogromna zmiana w życiu całej rodziny. Nasz domowy mikrokosmos powiększa się o kolejną osobę. Zmieniają się przyzwyczajenia, nawyki, codzienne rytmy. Zmieniamy się my – nasza wrażliwość, postrzeganie świata i własnego w nim funkcjonowania. W naszym życiu pojawia się nagle odrębna jednostka – z własnymi potrzebami, emocjami, z kształtującą się powoli osobowością.

Powitanie dziecka to rytuał, który pozwala jego rodzicom pełniej odnaleźć się w nowej roli – dać sobie przestrzeń na określenie od nowa samych siebie i swojej relacji z nowym przybyszem. To czas przekazywania dziecku intencji i dobrych życzeń dotyczących jego zdrowia i rozwoju. To także okazja do przyjęcia pojawiającego się w naszym życiu małego człowieka do społeczności krewnych, bliskich i przyjaciół, a czasem również do szerszego kręgu żyjących i czujących istot. To wreszcie możliwość symbolicznego włączenia dziecka do świata bliskich dla nas wartości, którymi będziemy się z nim dzielić w miarę jego wzrastania i dojrzewania.

Rytuał może dotyczyć powitania w rodzinie zarówno dzieci biologicznych jak i tych, których przyjęcie następuje w wyniku adopcji. Czasem rodzice decydują się na przeprowadzenie ceremonii niedługo po urodzeniu dziecka, a kiedy indziej po ukończeniu przez nie pewnego etapu rozwoju.

Jeśli chcecie, żebym pomogła Wam zaplanować i przeprowadzić ceremonię powitania dla Waszego dziecka albo macie pytania jej dotyczące, skontaktujcie się ze mną.